Glutensiz Mutfak

Önder İpek
Proje Hakkında

Çölyak hastaları dışarıda yemek yeme gibi temel ihtiyaçlarını dahi gerçekleştiremiyorlar. Ayrıca bizim gidip fırından, bakkaldan ya da marketten aldığımız ekmekleri maalesef yiyemiyorlar. Glutensiz ekmekler sadece bir kaç süper markette bizim aldığımız normal ekmek fiyatlarının yaklaşık 7-8 katı. Türkiye'de nüfusa oranla en fazla çölyak hastası Diyarbakır'da ikamet ediyor. Bu sebeple ''Glutensiz Mutfak''ı Diyarbakır'da açmak istiyorum. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/metabolizma-ve-colyak/çölyak-ve-görülme-sıklığı.html Glutensiz mutfak'ta Çölyak hastakarına yönelik yemekler dışında, her gün tüketmeleri gereken glutensiz ekmekleri de hemen hemen normal ekmek fiyatına (izmir ve istanbul'da glutensiz ekmek üreten fırınlar var oradan temin edilecek) vereceğiz. Ben kimim peki? 1985 İstanbul/bakırköy doğumluyum. 2002 yılında liseden mezun olunca aşçı olarak çalışmaya başladım, hala büyük bir zevkle devam ediyorum. Mutfak Sanatları Akademisinde (MSA) Prohef eğitimi aldım. Anadolu Üniversitesi (Açıköğretim Fakültesi) Aşçılık myo mezunuyum. Son 1 yıldır da Diyarbakır'dayım bahsettiğim projeyi gerçekleştirmek için bir çok resmi ve özel kuruluş ile görüştüm ama sonuç alamadım. Tesadüfen bu siteyi buldum ve inşallah bu defa bu projeyi hayata geçirmeyi başaracağız hep birlikte.

Galeri
Yorumlar
Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yorum Yap
Önder İpek Türkiye

Öncelikle projenin tam anlamıyla anlaşılması açısında kısaca çölyak nedir, neden böyle bir projeye ihtiyaç var onu kısaca özetlemek istiyorum. Çölyak hastalığı, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar, yulaf tahılları ve bunlardan üretilen besinlerde bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.

Artur Mumcu Türkiye

Merhaba çok kıymetli Crowdfon üyesi. T.C.Marmara Üniversitesi Doktora tezim dahilinde gerçekleştirdiğim araştırmamda, şimdiye kadar Kitlesel Fonlama proje süreci yaşamış olan herkese ulaşıp anketimi doldurması ricasında bulunuyorum ve sizlere ulaşmak çok zor olduğu için buradan yazmak zorunda kaldım. Kıymetli vaktiniz ve sabrınızı bilime ve Kitlesel Fonlamaya katkı amacıyla sizlerden çok rica ediyorum. Yapılan her anketle hem çalışmama hem de kitlesel fonlama ailesine önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Anketi yaparak verdiğiniz destek için şimdiden çok teşekkür ederim. https://www.onlineanketler.com/s/6337c99

Destekçiler
Savaş Ünsal 08-11-2018
1 Destekçi
1,000TL Toplanan
40,000TL Hedeflenen
0 Gün Kalan Süre
1,000TL 1 yıl boyunca günde 1 öğün yemek ücretsiz 1 Kişi