Sıkça Sorulan Sorular
Genel CrowdFON Nedir?

Yaratıcı fikirlerin gerçekleşebilmesi için projelere kaynak sağlayan yenilikçi bir platformdur. Türkiye'nin ilk kitlesel fonlama platformu uygulaması olma özelliğini taşıyan CrowdFON, aynı zamanda yaratıcı endüstriler için de alternatif finansman alanı olma özelliğini taşır.

CrowdFON, müzikten modaya, teknolojiden tasarıma, edebiyat, oyun, tiyatro, sinema, gastronomi ve daha birçok yaratıcı alanda proje sahiplerine harika bir fırsat sunar. İyi bir fikrin, doğru iletişim ile geniş kitlelerin ilgisini çekebileceğine ve hak ettiği desteği göreceğine inancıyla yola çıkan CrowdFON hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkesi aynı platformda buluşturuyor ve kaynak yaratmanın yeni formu olarak öne çıkıyor.

Crowdsourcing Nedir ?

Kalabalıkların gücü geleceğin trendi. En büyük şirketler bile günümüzde crowdsourcing yöntemini kullanıyor. Geleneksel işgücünü altüst eden bu yeni oluşum sadece dev şirketlerin değil, biraz boş zamanı, öğrenme isteği ve internet bağlantısı olan herkesin ekonomik üretkenliğe katkıda bulunmasına izin veriyor. Crowdsourcing ya da kitle kaynağı kullanımı, insanları kendi içine kapatmak yerine farklılıkların önemsiz hale geldiği bir ortamda internetin, ideal olarak dünyadaki tüm insanları aynı doğrultuda birlikte çalışmak için bir araya getirecek bir zemin oluşturma aracı olarak ortaya çıkıyor.

İnternete erişimi olan milyonlarca insanın oluşturduğu bu işçi ağı sayesinde her coğrafyadan her türlü insan bugün alışık olunmayan seviyelerde işbirliği yapıyor ve ekonomik karşılığı olan işleri organize ediyor. Girişimcileri, sanatçıları, tasarımcıları ve tüm hobi sahiplerini hafife alınmayacak avantajlarla donatan bu yeni olgu bir işin internet ortamında geniş kitlelere belli bir ödül karşılığında sunulması ve onların önerilerini veya çözümlerini alma uygulaması olarak açıklanabilir. İş dünyasından siyasete, medyadan finansa, bilimden mühendisliğe, sanattan eğlence üretimine kadar her şeyin üretiliş biçimini değiştirmeye şimdiden başlayan bu uygulama Türkiye'de de gün geçtikçe önem kazanıyor.

Ya hep ya hiç destekleme ?

Tüm CrowdFON projeleri belirtilen süre içerisinde hedefledikleri miktarın tamamını elde etmelidirler, aksi takdirde proje başarısız sayılacak ve herhangi bir para transferi gerçekleşmeyecektir.

Neden?

1. Herkes ( proje sahipleri ve destekçiler ) için daha güvenli olduğunu düşündüğümüz için. Eğer 3000 TL’ne ihtiyacınız var ve bu miktarın yarısını elde ettiyseniz, 3000 TL'lik bir projeyi tamamlamanızı bekleyen destekçilerinize karşı zor durumda kalmış olacaksınız.

2. Proje ve fikirlerinizi test edebilmek için güvenli bir fırsat sunduğu için. Eğer beklediğiniz miktarda desteğe sahip olamadıysanız, projenize devam etmeye mecbur kalmayacaksınız.

3. İnsanları desteğe teşvik edeceğini düşündüğümüz için. Projenizin gerçekleşmesini isteyenler size destek olacak ve hedefinize ulaşana kadar sesinizi duyurmanıza yardımcı olacaktır.

Neden insanlar projelere destek oluyor ?

ÖDÜLLER! Proje sahipleri akıllı, eğlenceli ve özel ödüller vaat ederek projelerine maddi destek verilmesini cazip hale getiriyorlar.

HİKAYELER! CrowdFON projeleri gönülden emek harcanan işlerden oluşuyo.CrowdFON insanları ortak bir amaç için bir araya getirerek projeleriyle başarı hikayeleri oluşturmalarını ve rüyalarını hayata geçirmelerini sağlıyor.

Bu projeler gerçekleşirken, sanal ortamın çeşitli alanlarında resimler, videolar veya blog yazıları olarak paylaşılıyor. Destekçiler özel hikayelerin bir parçası olacak ve projecilerin kişisel hikayelerinde yer alabilecekler.

Kimler projelerine kaynak yaratmak için CrowdFON’u kullanabilir ?

CrowdFON yaratıcı projeler ile ilgileniyor. Sanatçılar, film yapımcıları, müzisyenler, tasarımcılar, yazarlar, çizerler, mucitler, fotoğrafçılar ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkes için harika bir fırsat sunuyor.

CrowdFON’daki işlerin bazı ortak özellikleri vardır ve bu işleri tanımlarken "Proje" sözcüğü bizim için "yaratıcı" sözcüğü kadar önemlidir. Proje, kesin bir başlangıç tanımı ve kesin bir bitiş tanımı ile kısıtlıdır ve Projeci, projenin kapsamından, tamamlanıp tamamlanmamasından sorumlu tutulur. Bizim ilgi alanımızın dışına çıkan çok sayıda harika projenin var olduğunun farkındayız. Ancak, CrowdFON'un belirli amaçlar için destek toplamak, yardım faaliyetleri ve ticari gelir sağlamak için uygun bir yer olduğunu düşünmüyoruz. Ayrıntılı bilgiye "İlke ve Esaslar" dan ulaşabilirsiniz.

Nasıl proje başlatabilirim ?

Bir proje başlatmak için, Ana sayfadaki "kendi projeni yarat" düğmesine tıklayın. Eğer bizim kriterlerimize uyan yaratıcı bir projeniz var ise, ekip üyelerimiz sizinle proje öneriniz hakkında irtibata geçecekler, sonrasında hemen başlayabilirsiniz.

Hesap Ayarları Kişisel bilgilerimi nasıl değiştirebilirim ?

CrowdFON'a giriş yaptıktan sonra kendi sayfanızdaki “yeni güncelleme” ye tıklayarak kullanıcı isminizi değiştirebilirsiniz.

Hesabım ile bağlantılı olan e-posta adresimi nasıl değiştirebilirim ?

CrowdFON'a giriş yaptıktan sonra kendi profil sayfanızdaki üye bilgilerine girerek “hesabım” a tıklayarak kayıtlı e-postanızı değiştirebilirsiniz.

Hesabım ile bağlantılı olan e-posta adresimi nasıl değiştirebilirim ?

CrowdFON'a giriş yaptıktan sonra “bildirimler” sayfanız üzerinden değiştirebilirsiniz.

Şifremi unuttum, nasıl giriş yapabilirim ?

Giriş yapılan bölümdeki “şifremi unuttum” kısmından yeni şifre isteyebilirsiniz.

Facebook hesabımı kullanarak nasıl giriş yapabilirim ?

Üye girişi sayfasındaki "Facebook ile giriş yap" düğmesini kullanarak facebook hesabınız üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Facebook hesabımın bağlantısını nasıl kesebilirim ?

CrowdFON'a Facebook üzerinden giriş yaptıktan sonra, hesap ayarlarınız üzerinden bağlantınızı kesebilir ve hesabınız için yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Hesabımı nasıl silebilirim?

Hesabınızı "profilim" sayfanız üzerinden silebilirsiniz.Bu işlemin geri dönüşü mümkün olmayacaktır.

Diğer Projemi tanıtmak amacı ile kendi sayfam üzerinde kullanabileceğim bir CrowdFON uygulaması var mı ?

Proje sayfanızın videoları / fotoğrafları altında yer alan uygulamaları kullanabilirsiniz.

CrowdFONu internet üzerinden nasıl takip edebilirim ?

Bizleri, Twitter ve Facebook sayfamiz üzerinden takip edebilirsiniz.

CrowdFON'a nasıl ulaşabilirim ?

Bizlere alt bantta yer alan "iletişim" bağlantısı üzerinden ulaşabilirsiniz.

CrowdFON logosunu indirebilir miyim ?

Tabi ki. CrowdFON logosunun üzerine sağ tuş ile tıklayarak PNG (bitmap) ya da EPS (vector olarak kaydedebilirsiniz)

Proje Başlatmak Proje başlatabilir miyim ?

Proje başlatabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız, Kimlik bilgileriniz, Türkiye'de ikamet ediyor olmanız, aktif banka hesabınızın olması, açık adresiniz gerekmektedir. Ayrica, Projeniz CrowdFON’un ilke ve esaslarına uymak zorundadır

Projemi başlatmak için bir banka hesabı gerekiyor mu ?

Evet. Hesabınızı oluşturmanız için bir banka hesabı gereklidir, projenizi gerçekleştirmek için toplayacağınız desteği bu banka hesabına sizin adınıza yatıracağız.

Proje başlatmak için herhangi bir yaş sınırı var mıdır ?

CrowdFON üzerinden projenizi başlatmak için 18 yaş ve üstü olmanız gerekmektedir.

Projemin desteklenmesi hedeflenen bir miktar ve bitiş süresi var mıdır ?

Evet, her proje yöneticisinin hedeflediği bir destek miktarı ve belirlediği bir bitiş tarihi vardır. Proje bitiş tarihine ulaştığında, 2 durum oluşabilir:

1. Hedeflenen miktar toplanmıştır: Eğer proje hedeflediği miktar veya üzerinde destek alırsa, tüm destekçilerin kredi kartları hemen işleme alınır ve ödemeler direk olarak proje sahibine iletilir. Proje sahibi projesini tamamlamak ve vaat ettiği ödülleri vermek ile yükümlüdür.

2. Hedeflenen miktar toplanamamıştır: Eğer proje hedeflediği miktarda desteğe ulaşamamış ise, verilen tüm destek geçersiz sayılır ve herhangi bir ödeme gerçekleşmez.

Ödüller gerekli midir ?

Evet, kesinlikle ödülsüz bir proje açılamaz.

Hedeflediğim miktarı değiştirebilir miyim ?

Hayır, projenizi yayınladığınız andan itibaren hedeflediğiniz miktarı değiştiremezsiniz.

Projenin yayında kalma süresini değiştirebilir miyim?

Hayır, yayında kalma süresi 30-90 gündür.

Proje yayınlandıktan sonra değiştirilebilir mi ?

Evet, projenizin aşağıdaki içeriklerini yayınladıktan sonra değiştirebilirsiniz.

 1. Proje Tanımı
 2. Video ve fotoğraflar
 3. Profiliniz

Projenizin yayınlandıktan sonra değiştiremeyeceğiniz içerikleri:

 1. Hedeflenen miktar
 2. Projenizin bitiş tarihi
Proje bitiş tarihi tamamlandıktan sonra değişiklik yapılabilir mi ?

Her proje kriterlerimize uyduğu sürece aynı anda yürütebileceğiniz proje sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ama yine de genel olarak aynı anda bir kaç proje yürütmeyi destekçilerin ilgisinin dağılması ve desteğin bölünmesi gibi nedenlerden dolayı tavsiye etmiyoruz. Aynı zamanda projenin gerçek bir emeğin ürünü olması çok önemlidir. Birden fazla aktif proje sizin ilginizi azaltacak ve enerjinizi düşürecektir.

Projemi birkaç aşamaya bölerek, talep ettiğim desteği birkaç proje ile toplayabilir miyim ?

Eğer projenin tüm aşamaları tamamen ayrı ve aralarında yeterince zaman var ise sahip olduğunuz desteği aşamalara bölmek ve birkaç proje yaratmak mümkündür. Genel olarak, bu bizim tavsiye ettiğimiz bir şey degil. Ancak, aynı kullanıcıdan bir kaç kez destek talep etmek, ödüllerin gerçekleştirilmesi (Her ödülün sahibine ulaşmasından sorumlusunuz ve projenizi çeşitli aşamalara böldüğünüz takdirde tüm projenin tamamlanması ile beraber göndereceğiniz ödüller size sıkıntılı bir durum yaşatabilir.) Eğer tüm bu durumları düşündüyseniz ve rahat hissediyorsanız, devam edebilirsiniz. Ancak öncelikle bu soruları düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

Projem silinebilir mi ?

Projeniz yayına girdikten sonra silmeniz mümkün değildir. Destek isteğinizi iptal etmeniz veya başarısız olmanız durumunda dahi projeler CrowdFON üzerinden ulaşılabilir kalacaktır. Şeffaflık bizim için çok önemlidir.

Yeterli miktara ulaşamadığım takdirde projemi yeniden deneyebilir miyim ?

Evet. Projenizi farklı hedeflenen destek miktarı ile her zaman yeniden deneyebilirsiniz. Projenizi baştan kurmanız gerecektir ancak bir önceki ile birebir aynı olabilir.

İnsanların fikrimi çalmayacağını nereden bileceğim?

Açık olmak ve fikirleri paylaşıma açmak CrowdFON’un temel unsurlarıdır. CrowdFON yapısı gereği işbirliğine açık bir düzende kurulmuştur ve proje sahipleri ile benzer düşünen insanların bir araya gelmesi için önemli bir araçtır. Eğer projenizi destekleme ihtimali olan insanlar ile bilginizi paylaşma niyetinde değilseniz, büyük bir ihtimal ile CrowdFON sizin için uygun bir ortam değildir.

Proje Yönetimi Projem belirlediğim süreden önce hedeflediğim miktarda desteğe ulaşırsa ne olur ?

Hiçbir şey. Projeniz destek toplamaya belirlediğiniz son tarihe kadar devam eder. Projenizi erken bitirmek gibi bir seçenek bulunmuyor.

Projeler hedeflenenden daha fazla destek toplayabilir mi ?

Evet.

Projelerin toplayabileceği destek miktarı için bir üst limit var mı ?

Hayır, bir üst limit yoktur, proje destek miktarını geçtiği takdirde gelen tüm destekler miktarı ne olursa olsun CrowdFON komisyonları alındıktan sonra size ulaştırılacaktır.

Bir proje nasıl "Önerilen projeler" arasında yer alabilir ?

CrowdFON üzerinde sergilenen projeler editoryal grubumuzun tercihi ile belirleniyor. Sistemimizi yaratıcı bir şekilde kullanan, eğlenceli, dikkat çekici video ve ödülleri olan ve azimle ilerleyen projelere özel ilgi gösteriyoruz.

Eğer projem destek toplama süresinde değişirse, destekçilerimi nasıl bilgilendirebilirim ?

Proje sahipleri, destekçilerini değişiklikler konusunda kesinlikle bilgilendirmelidirler. Eğer haber verilmesi gereken bir değişiklik var ise, proje sahipleri güncelleme yayınlamalıdır, güncelleme yayınlandıktan sonra tüm destekçilere otomatik olarak bir bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

Projemi belirtildiği şekilde tamamlayamayacaksam ne yapmalıyım ?

Eğer projenizin esasına yönelik bir değişiklik yapıyorsanız ve destekçilerinize karşı olan sorumluluğunuzu yerine getiremeyecekseniz veya herhangi bir nedenden dolayı projenizi bırakmaya karar verdiyseniz, CrowdFON sürecini iptal etmeniz beklenmektedir.

Proje destekçisinin kredi kartı limiti yetmezse ne olur ?

Eger kredi kartı limiti yetmezse, destekçiye her 48 saatte bir bu aksiliği düzeltmesi icin bir link ile beraber e-posta gönderilir. Proje destekçisinin bu durumu düzeltmesi için 7 günlük bir süre verilir. Eğer bu 7 günlük sürede sorun çözülmezse, destekçi listesinden çıkarılırlar ve vaat edilen ödülleri alma hakkını kaybederler.

Ödüller Projelerin ödül vermesi gerekli midir ?

Evet, bir kısım yaratıcı ve destekçilere hitap eden ödüllerin olması çok önemli. Ödüller, genellikle projenin kendi içinde yaratılan şeyler olabilir. Bir teşekkür mektubu olabileceği gibi, basılmış bir yemek kitabı da olabilir.

Her proje için ödülleri kim belirliyor ?

Proje sahipleri, miktar ve ücretlendirme de dâhil olmak üzere, ödüllerini kendileri şekillendiriyor. Tamamen onlara kalmış

Ödül olarak ne verilebilir ?

Ödüller genellikle projenin kendi içinde üretilmiş unsurlar olabilir. CD'nin bir kopyası, serginin bir fotoğrafı, derginizin özel bir kopyası... Neyin ödül olabileceği konusunda bazı kısıtlamalar var.

Yatırım ve borç talebi, aynı şekilde çekiliş, kura, loto, tombala ve gelecekte var olacak ürünler için indirim/indirim kuponu gibi öğelerin hediye olarak teklif edilmesi yasaktır. Aşağıda bu hakkında daha fazlasını bulabilirsiniz.

Ödül olarak teklif edilmesi yasaklanmış öğeler nelerdir ?
 1. Finansal teşvikler, iadeler ve geri ödemeler
 2. Kura, loto, tombala, çekiliş
 3. İndirim, indirim kuponu ve hediye sertifikası
 4. Alkol, tütün mahsulü ve uyuşturucu maddeler
 5. Pornografi
 6. Yasaklı öğelerin tüm listesi için lütfen “kullanım koşulları” nı okuyunuz
Bir ödülün toplam maliyetinin ne kadar olabileceği ile ilgili alt veya üst limit var mıdır ?

Ödüller 1 TL ile 10000 TL arasında ücretlendirilebilir.

Hediyelerin sayısına kısıtlama getirmek mümkün mü ?

Evet, ödüller belirli sayıda verilmek üzere sınırlandırılabilir.

Ödülleri sahiplerine iletmek için destekçilerimin kullanıcı bilgilerini nasıl alabilirim ?

Projeniz başarı ile tamamlandığında, ödülleri destekçilerinize ulaştırmak için talep ettiğiniz tüm bilgiler için açıklayıcı bir güncelleme yayınlayın ve herkesten bilgilerini isteyin.

Ödüllerin sahiplerine ulaştırılmasından kim sorumludur?

Her proje sahibi projesinde bulunduğu vaatleri yerine getirmek ile yükümlüdür. Projeler, öncelikle eş, dost ve yakın çevre tarafından desteklendiğinden, proje yöneticisini sorumlu kılan güçlü toplumsal bağlar vardır. Proje sahibi, projesinin gelişimi ve sonrasındaki süreç hakkında bilgi güncellemelerinde bulunmaya teşvik edilir. Bu iletişim uzun bir süre devam eder. Bir destekçi olarak, proje sahipleri benim ödülleri ulaştırmak için kişisel bilgilerime (posta adresi, tişört bedeni vs.) nasıl sahip olacak?

Bir destekçi olarak, proje sahipleri benim ödülleri ulaştırmak için kişisel bilgilerime (posta adresi, tişört bedeni vs.) nasıl sahip olacak?

Proje sahipleri sizin kişisel bilgilerinizi elde etmek için proje sayfalarında bir güncelleme yayınlayacaklar ve sonraki süreç hakkında sizi bilgilendirecekler. Genellikle sizin bilgilerinizi mail atmanızı isteyeceklerdir.

Bir destekçi olarak ödüllerimin durumu hakkında haberdar edilmek isterim. Kiminle konuşmalıyım ?

Öncelikle, proje güncellemelerini kontrol etmelisiniz. Proje yaratıcıları ödüllerin durumu hakkında buradan bilgi verirler. Eğer sorunuzun cevabını bulamadıysanız, proje yöneticisi ile sayfanın üstünde yer alan “Mesaj gönder" düğmesini kullanarak doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Ücretler CrowdFON ne gibi bir ücret alıyor ?

Projenizin desteklenmesi başarı ile tamamlanırsa, CrowdFON toplam miktarın %7.5'una denk gelen miktarda bir ücret alacaktır.Eğer projenizin desteklenmesi başarısız olursa herhangi bir ücret alınmaz.

CrowdFON ücretini nasıl alıyor ?

Eğer proje başarılı olursa toplanan desteğin içinden %7.5 kesilerek proje sahibine gönderilir, bu ücretin dışında herhangi bir bedel talep edilmez; eğer proje başarısız olursa o ana kadar toplanan tüm destekler, destekçilere olduğu gibi iade edilir, içinden herhangi bir komisyon, masraf alınmaz. Mesela; 3.000 TL destek miktarı istenen bir proje konuldu ve proje 5.000 TL destek topladı; CrowdFON 4.875 TL proje sahibine gönderir. Aynı proje eğer 2.900 TL toplamışsa, proje başarısız sayılacak ve toplanan 2.900 TL aynı miktarlarda destekçilere iade edilecektir.

Proje başarılı olursa toplanan destek ne zaman proje sahibine gönderilir ?

Toplanan miktar, eğer proje başarılı olursa, proje bitiş tarihinden itibaren maksimum 14 iş günü içerisinde proje sahibinin banka hesabına gönderilir.

Proje başarısız olursa gönderilen destekler ne zaman destekçilere iade edilir ?

Eğer proje başarısız olursa, destekçilerin gönderdiği destekler aynı miktarda hiçbir komisyon, masraf alınmaksızın 14 iş günü içerisinde iade edilir.

Proje Araçları / Medya Video için izin verilen dosya boyutu ne kadardır ?

Videonuzun dosya boyutu 50MB veya daha az ve MP4 formatında olmak zorundadır.

Proje yayınlamak için video gerekli midir ?

Hayır, ancak video projeyi daha dikkat çekici kılmaktadır, bu nedenle biz videonuzun olmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Sadece fotoğraflar ile de veya hiçbir şey eklemeden de projenizi başlatabilirsiniz.

Videomu projeyi yayınladıktan sonra yükleyebilir miyim ?

Evet, daha sonra değiştirebilirsiniz de, yalnız projenize sadece bir adet video ekleyebilirsiniz.

İyi bir video için tavsiyeleriniz var mı?

Videolar projeleri ciddi oranda dikkat çekici hale getiriyor ve bir tane video kaydetmeniz için uzman olmanıza gerek yok. Sadece samimi davranın ve projenizden bahsedin. En azından bir süre için kendinizi ön plana koyun ve insanların kim olduğunuzu bilmesini sağlayın. İşin özü kendinizle kişisel bir bağlantı kurabilmek. İnsanlara kişisel işlerinizden örnekler gösterin ve aklınıza gelen eğlenceli görselleri kullanın.

Videonuzu çekerken aşağıdakilere dikkat edin;

 1. Kendinizi tanıtın
 2. İnsanlardan destek talep edin (Örneğin; Maddi destek)
 3. Hikayenizi anlatın
 4. İnsanların maddi destekleri karsılığında ne vereceğinizi belirtin (Örneğin; Ödüller)
 5. Teşekkür edin!

Hikayenizi anlatmanın bir sürü yolu var, sadece eğlenin! bir videoyu çekmek ve düzenlemek için günlerce uğraşabilirsiniz ya da arkadaşlarınızla sadece bir günde çekebilirsiniz. mükemmel olmasına gerek yok, "sizi" anlatması önemli.

Projem dâhilinde telif hakkı korunmuş öğeler kullanabilir miyim ?

Telif hakkı korunmuş müzik, resim, video ve diğer içerikler gibi haklarına sahip olmadığınız malzemeyi kullanmayın. Telif hakkı korunmuş malzeme kullanmak yasadışı olmak ile beraber ileride ciddi tazminat davalarına yol açabilir.

Telif hakkı dolayısıyla oluşabilecek sorunların önüne geçmenin yolu nedir ?

Tüm içeriği ya kendiniz yaratın ya da genel kullanıma açık içeriği kullanın. Örneğin, lisanslarının el verdiği şekilde yaratıcı paylaşımları kullanabilirsiniz

En ideal Video Encoding / Video şifreleme nedir ?

Windows üzerinde WMV formatını kullanın. Mac kullanıyorsanız, H.264 kullanın. Her iki durum icin de asıl değişken "Bit rate" olacaktır. Bu seçeneğe dikkat edin. Eğer kilobit bölü saniye (kbps) olarak ölçülendirildiyse, başlamak için 1500 seçeneğini deneyin. Eğer megabit bölü saniye (Mbps) olarak ölçülendirildiyse, 1,5 seçeneğini kullanın. Dosyanın çok büyük ise, bu değeri küçültün. Kalitesi düşük gözüküyorsa, bu değeri yükseltin.

Resimler için izin verilen toplam dosya boyutu ne kadardır ?

Resimler 10MB veya daha az boyutta ve aşağıdaki formatlardan birinde olmak zorundadır:JPEG, PNG

Birden fazla resim yükleyebilir miyim ?

Evet

Proje videomu resim yerine kullanabilir miyim ?

Hayır, projenizi yayınlamanız için bir resim yüklemeniz gerekmektedir. Ama eğer videonuzun asıl görselini beğeniyorsanız, ekran görüntüsünü alıp yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Proje resmimi silebilir miyim?

Hayır, ancak değiştirebilirsiniz. Projenizi yayınlamadan önce veya projeniz yayındayken, önceki resminizin yerine yeniden resim yükleyebilirsiniz.

Proje videosunu silebilir miyim?

Evet, ve projeniz henüz bitmediği sürece bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Ücretler Proje güncellemeleri nelerdir ?

"Proje güncellemeleri" bizim her projenin kendi ana sayfasındaki açıklamalara ve içeriğe verdiğimiz isim. Proje sahipleri bu güncellemeleri destekçilerini projenin gelişiminden haberdar etmek için kullanırlar.

Bazı proje sahipleri günde 10 güncelleme ekleyebildiği gibi bazıları nadiren yapabilir, ancak güncellemeler proje süreciniz hakkında bilgi vermenin en etkili yoludur. Proje sahipleri bu güncellemeleri herkes için görünebilir yapabileceği gibi sadece destekçilere özel olarak da yayınlayabilir.

Destekçilere özel güncellemeler proje yaratıcısı ile destekçi grubu arasında özel bir iletişim kurmaya yarar.

Proje güncellemeleri nasıl kullanılmalıdır ?

Proje güncellemeleri, projeleri sadece destek arayışı çabalarından kullanıcıların kendi istekleri ile takip edecekleri hikayelere dönüştürebilir. Projenizde, destekçilerinizin ve izleyicilerin hedefinize doğru ilerlerken ve yol boyunca kararlar alırken sizinle birlikte olmasına fırsat verin.

Proje güncellemeleri nasıl kullanılmalıdır ?

Video, ses ve resim dosyası ekleyebilirsiniz, eklemelisiniz!

Proje güncellemeleri nasıl kullanılmalıdır ?

Proje güncellemeleri yayınladığınızda, doğrudan destekçilerinizin adresine e-posta olarak gönderilecektir.

Destek Bir projeyi nasıl desteklerim ?

Proje desteklemek için, proje ana sayfası üzerindeki turuncu renkli "Destek ol" düğmesine basın. Destek miktarınızı girmeniz ve ödülünüzü seçmeniz gerekecektir.

Ödemeyi nasıl yapacağım ?

Ödeme kredi kartı ve banka havalesi / eft yolu ile crowdFON hesabına yapılmaktadır, aynı bankadan bir hesaptan bir hesaba göndermek “havale”, bir başka banka hesabından diğer bir banka hesabına para göndermek ise “eft” olarak adlandırılır.

İstediğiniz destek miktarını girdikten ve para transferini gerçekleştirdikten sonra site yöneticimiz transferi kontrol edecek, onaylayarak işlemi tamamlayacak ve sonrasında proje sahibinin miktarına eklenecektir. Miktar onaylandıktan ve projeye destek olarak eklendiğinde destekçi mail ile bilgilendirilecektir.

İsmimi kullanmadan desteklemem mümkün mü?

Mevcut olarak isim gizli kalmak üzere destek verme özelliğine sahip değiliz. İstediğiniz kullanıcı adını seçmekte özgür olduğunuzdan bu yolla isminizi gizleyebilirsiniz. Diğer taraftan, isminizi ve desteğinizi belirtmekte bir rahatsızlık hissetmeyeceğinizi umuyoruz.

Verdiğim destek miktarı herkese açık olarak gözükür mü ?

Hayır, yalnızca proje sahipleri destek miktarını görme hakkına sahip olacaktır.

Bir destekte bulunduğumda proje sahibine hangi bilgiler ulaşıyor ?

Proje sahipleri, sizin CrowdFON kullanıcı isminizi, destek miktarınızı ve seçtiğiniz ödülü görüyor. Eğer destek toplama süreci başarılı olursa aynı zamanda sizin e-posta adresinizi de ileteceğiz.

Desteklediğim bir proje başarılı olursa haberdar edilir miyim ?

Destek toplama süreci sona erdiğinde sonuç ne olursa olsun size bir e-posta göndereceğiz.

Proje sahibinin gerçekten söylediği kişi olduğunu nereden bileceğim ?

Proje sahibini tanımadığınız ve beğendiğiniz, destek olmak istediğiniz projeler olacaktır. İlk ağızdan projenin anlatıldığı bir video kullanmışsa bu daha güvenilirdir; gene de emin olamıyorsanız, proje yöneticisi ile proje sayfasında, sayfanın üstünde yer alan "Mesaj gönder" düğmesini kullanarak doğrudan iletişim kurabilirsiniz

Türkiye dışından insanlar da projeleri destekleyebilir mi ?

Evet, herkes CrowdFON üzerindeki projelere destekte bulunabilir.